Helsingin Akateemiset Naiset ry käynnisti syyskauden perinteisessä Uusien illassa

Tutustuminen uusiin akateemisiin sisariin soljuu elokuisena iltana vilkkaan vapaamuotoisen keskustelun lomassa. Jäsenet kertovat niin koulutuksesta kuin monipuolisista työurista. Monitieteellinen seura luo koulutetuille naisille ainutlaatuiset mahdollisuudet verkostoitua uusillekin urille.

Vireä tapahtumatoiminta, tiedon jakaminen, naisen aseman, koulutuksen ja sivistyksen edistäminen houkuttelevat yhä useammin osallistumaan yhdessä ja vaikuttamaan. Tuttavien suositukset, vapaaehtoistoiminta ja sosiaalinen media ovat tuoneet yhdistykseen kahden viime vuoden aikana jo yli 30 uutta jäsentä.

Satu Keiski-Toni

Puheenjohtaja Leea Paija esitteli yhdistyksen toimintaa ja Työn murros -seminaarin ohjelmaa. 

 

 

 

 

 

Varapuheenjohtaja Marjo Hannukkala kertoi työstään Mielenterveysseuran johtajana.

 

 

 

 

 

Kunniajäsen Riittamaija von Weissenberg-Hartiala oli iloinen yhdistyksen kehityksestä ja aktiivisesta toiminnasta.

 

 

 

 

 

 

 

 

Invalidiliiton viestintäjohtaja Sinikka Rantala kertoo kansainvälisestä urastaan.